Čtvrťáci na návštěvě u Keltů

Datum: 13.3.2024

Doba kamenná, bronzová a železná. O tom jsme si povídali v hodinách vlastivědy. Informace o Keltech jsme ale nejdříve vyrazili  nasbírat do Muzea v Novém Strašecí.
Před samotnou prohlídkou expozice jsme se posilnili domácími svačinkami, nakoupili suvenýry a program pak mohl začít.
V první části expozice jsme se dozvěděli o důležitém nálezu v blízkém okolí. Keltská hlava druida byla nalezena blízko Mšeckých Žehrovic. Úžasná a tajemná. To se nám moc líbilo. Dozvěděli jsme se, jak byla nalezena, kolik kousků se muselo slepit dohromady, co na ní můžeme vidět a mnoho dalšího.  Poté jsme se přesunuli k maketě keltské vesničky. Zjistili jsme, že Keltové byli dobří zemědělci, uměli zpracovávat železo, pracovat s pecí na keramiku, vynalezli hrnčířský kruh, obchodovali, víme už také, jak druidové a obyčejní lidé bydleli. Připomněli jsme si i pohádku Asterix a Obelix, kterou  většina z nás znala.
Po prohlídce první části expozice byla pro nás připravena dílnička. Odlévali jsme hlavu keltského druida ze sádry. Namíchali jsme směs sádry a vody, pořádně ji promíchali a nalili do připravených forem. A protože sádra musela tuhnout, byl čas na prohlídku druhé části expozice.
Čekala nás keltská vesnička, kde jsme se seznámili s tím, jak Keltové zpracovávali železo, jak vytvářeli keramiku a vypalovali ji v peci. Zajímavá byla informace o barvení keramiky pomocí granitu. Jak se vyráběly švartnové náramky a že to nebyla  jednoduchá a rychlá práce jsme se také mohli přesvědčit. Věděli jste, že Keltové vynalezli vidličku a klíč? My jsme to doteď nevěděli, ale teď už jsme znalí.
Po prohlídce nás čekalo dokončení naší práce v ateliéru. Bylo třeba sádrovou hlavu druida vymáčknout z formy a dát jí tu správnou barvu, kterou jsme docílili nanášením krému na boty. Mnozí jsme krém na boty viděli a cítili poprvé v životě. Hlavičky jsme poté pečlivě zabalili do nachystaných ubrousků, abychom je bez újmy převezli domů.
Poděkovali jsme za skvělý zážitek a získané informace a upalovali na autobus do Lán.
Teď už nás čeká společná debata v hodinách vlastivědy. Moc se na to těšíme.
M. Řezáčová, A. Švolbová a čtvrťáci

Program byl financován z projektu Šablony JAK I – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání.